Iohannis még Nagyszeben polgármestere volt, amikor egy európai uniós projekt keretében aláírt egy szerződést azzal a Honterus nyomdával, amely az általa vezetett romániai német kisebbségi szervezet tulajdonában van.
A táblabíróság érvénytelenítette az ANI felügyelőinek az érdek-összefonódás megállapításáról szóló jelentését, de a döntés megfellebbezhető. Januárban a legfelső bíróság hozott jogerősen kedvező ítéletet Iohannis számára egy másik összeférhetetlenségi perben, amely szintén a polgármesteri tevékenységére vonatkozott. Akkor azzal gyanúsították, hogy elöljáróként két, önkormányzati tulajdonban lévő vállalat igazgatótanácsának is tagja volt.
A mostani érdek-összefonódási ügyet tavaly megvizsgálta már a legfőbb ügyészség, amely akkor lezárta az ügyet. Megállapította, hogy Iohannis csak tiszteletbeli elnöke volt a német kisebbségi szervezetnek, nem állt vele szerződéses viszonyban, és a szerződés nyomán keletkezett hasznon a nyomdáé volt, nem az övé. A legfőbb ügyészség vizsgálódása erejéig a gyulafehérvári táblabíróságon felfüggesztették a tárgyalást, májusban folytatódott, ezért született most ítélet.
Romániában az összeférhetetlenségi és érdek-összefonódási ügyekben vétkesnek talált tisztségviselőket általában eltiltják egy időszakra köztisztségek viselésétől. A Iohannist felmentő januári jogerős ítéletnek a jelentősége az volt, hogy egy alkotmányértelmezési vitától mentette meg Romániát, ugyanis nem világos, hogy elítélése esetén folytathatja-e államfői mandátumát az elnöknek kijáró mentelmi jogra és sérthetetlenségre hivatkozva.